Steam Link konsola

Czy Steam jest w stanie zatrząść światem konsol oraz gier multimedialnych? Firma, która o swoich planach ekspansji na rynek konsol mówiła już od wielu lat, w przyszłym miesiącu będzie miała swoją chwilę prawdy. Już 10 listopada swoją premierę w USA będą miały Steam Link (pojawi się również w Europie) oraz Steam Machines. Co to jest i czy będzie miało szansę zawalczyć z gigantami spod znaku XO oraz PS4?

Na samym początku musimy sobie wyjaśnić, że żadne z nowych urządzeń Steam nie jest konsolą – Steam Link to narzędzie do streamingu gry z komputera, natomiast Machines to podszywające się pod konsolę komputery na linuxowym systemie SteamOS. Jak w takim razie mają walczyć z konsolami? To proste! Obydwa urządzenia służą głównie do rozrywki przed ekranem telewizora.

Steam Link to malutkie pudełeczko w cenie 55 USD, które podłączasz do prądu, TV oraz Internetu i cieszysz się grami zainstalowanymi na Twoim komputerze we własnym salonie. Narzędzie bardzo proste i pięknie zaprojektowane, a potrafi transmitować obraz 60fps w rozdzielczości FullHD. Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie dedykowanego pada – Steam Controller w tej samej cenie. Sprzęcik jest bardzo intuicyjny, ergonomiczny i zachwyca łatwością konfiguracji. W skrócie – za 500 zł zyskujemy możliwość rozrywki przed telewizorem. Steam Link jest dużo tańsze od konsol, a zaoszczędzimy również na grach, gdyż te PC-towe są znacznie tańsze, a dodatkowo możliwości komputerów aktualnie przewyższają te oferowane przez konsole.

Zdecydowanie bardziej złożonym procesem jest wprowadzenie na rynek Steam Machines, które początkowo nie będą dostępne w Europie. W skrócie – są to komputery tworzone we współpracy z wieloma różnymi firmami (które produkują sprzęty o przeróżnych konfiguracjach). Ich cechami wspólnymi są: system SteamOS oraz kontroler Steam Controller (ten sam co przy Steam Link), natomiast reszta specyfikacji jest niezależna. Najpopularniejszym i najbardziej promowanym sprzętem jest ten wyprodukowany przez AlienWare – za 750 USD. Komputer posiada procesor i7 3GHz, 8GB RAM DDR3, dysk 1TB oraz kartę graficzną GeForce 860M. Z pewnością nie jest to specyfikacja, która powoduje opad szczęki, lecz cena tego zestawu jest naprawdę korzystna. Zachwyca również design pseudo-konsoli. Jakie są inne atuty tego sprzętu? Dobrze prezentuje się system SteamOS, duża jest również biblioteka dostępnych gier, a ich cena jest zdecydowanie przystępniejsza od konsolowych wersji.

Steam Controller
Niezaprzeczalną wadą jest natomiast fakt, że żywot sprzętów komputerowych jest zdecydowanie krótszy niż konsol, które lepiej radzą sobie z presją czasu.

Czy urządzenia Steam zrewolucjonizują rynek? Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie, choć rozsądek podpowiada nam, że pozostanie to jedynie ciekawostką. Odpowiedzi udzieli nam natomiast czas – już po pierwszym miesiącu będziemy wiedzieli czy sprzęt ma szansę na sukces.

Comments are closed.