Osoby ubezpieczone mają prawo do przerwy w pracy spowodowanej pogorszeniem się zdrowia fizycznego lub psychicznego. Konieczne jest wystawienie przez lekarza zwolnienia, czyli tzw. L4. Specjalista przygotowuje je na podstawie wywiadu z pacjentem (zgłaszanych objawów) i przeprowadzonych badań. Po dokonaniu analizy, lekarz może uznać, że pracownik jest czasowo niezdolny do pracy. Jakie prawa ma osoba przebywająca na zwolnieniu? Co może, a czego powinna unikać?
Zwolnienie lekarskie – informacje ogólne
Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi niezdolność pacjenta do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Taka czasowa niedyspozycja może być spowodowana kłopotami ze zdrowiem fizycznym, ale również pogorszeniem samopoczucia, depresją itp. Co istotne, honorowane są również zwolnienia lekarskie online. Pracownicy, którzy źle się czują, obserwują niepokojące objawy i nie chcą wychodzić z domu, mogą skorzystać z porady przez internet.
Adnotacja na zwolnieniu lekarskim
Na zwolnieniu lekarz często umieszcza adnotację, czy chory może chodzić, czy też powinien leżeć. Pacjent musi zastosować się do lekarskich zaleceń, powinien powstrzymać się od wszelkiej aktywności, która może utrudniać bądź opóźniać rekonwalescencję, a nawet uniemożliwiać szybki powrót do zdrowia. Trzeba pamiętać, że okres, na który zostało wystawione zwolnienie ma zostać wykorzystany na leczenie, odzyskanie sił i zdolności do pracy.
Czego nie wolno robić na L4?
Przebywając na zwolnieniu lekarskim, chory musi powstrzymać się od obciążającej aktywności fizycznej i ciężkich prac. Jako przykład można podać prace ogrodowe, remontowe i wszelkie wyjazdy niezwiązane z rehabilitacją i procesem zdrowienia (rekreacyjne, rozrywkowe, na targi). Wyjątkiem są wyjazdy zalecone przez lekarza, np. do uzdrowiska. Warto, aby adnotacja o ewentualnej konieczności leżenia pojawiła się zarówno na L4, które wystawia lekarz online, jak i specjalista w przychodni rejonowej.
O czym jeszcze powinien pamiętać chory?
Przebywając na L4, należy powstrzymać się od wykonywania wszelkiej pracy zarobkowej, również wynikającej z umowy cywilnoprawnej. Złamanie tego warunku może nie tylko prowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego, ale nawet rozwiązania umowy. Jest to bowiem wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem.
Co może pracownik na zwolnieniu lekarskim?
Pracownik przebywający na L4 może podejmować zwykłe czynności. Co więcej, ma prawo wyjść do apteki czy sklepu, jeśli jest samotny bądź nie ma osoby, która pomogłaby mu w tych obowiązkach. O ile nie istnieją konkretne przeciwwskazania ze strony lekarza, możliwe jest także wyjście na spacer (może on mieć znaczenie terapeutyczne). Chory może udać się do lekarza, a także na wskazane badania lub zabiegi.
Czy podczas zwolnienia lekarskiego można grać w gry video?
Oczywiście, jeśli pacjent czuje się dość dobrze, może wykorzystać czas leczenia również na przyjemności i drobne rozrywki jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki, czy gry video. Ważne, by pamiętać, że zbyt długie siedzenie przed komputerem może nasilać uczucie zmęczenia, czy wywoływać ból głowy. Warto rozsądnie korzystać z tego rodzaju rozrywek.
Jak wykorzystać czas zwolnienia?
Zwolnienie lekarskie ma dać ci czas na wyzdrowienie, powrót do dobrej kondycji. Z tego powodu powinieneś jak najlepiej je wykorzystać. Jeśli to możliwe, śpij i odpoczywaj, a gdy poczujesz poprawę, zacznij od niewielkiej aktywności fizycznej. Wybierz swój sposób na relaks, jeśli są to gry, dawkuj odpowiednio czas spędzony przed ekranem. Zadbaj o prawidłową dietę, spokój i ciszę. Stosuj się do lekarskich zaleceń.
L4 należy wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem. Pamiętaj, że przebywając na zwolnieniu, możesz zostać zaskoczony przez kontrolę. Konsekwencje niewłaściwego zachowania podczas przerwy w pracy mogą być dotkliwe, dlatego lepiej nie narażać się na nieprzyjemności.