Świat wirtualnej rozrywki rozwija się w zastraszającym tempie. Niektórzy upatrują w tym zagrożenie, ale wszystkie badania potwierdzają, że wiele gier – oczywiście dostosowanych do wieku i możliwości – niesie za sobą walory edukacyjne. Nawet produkcje stworzone z myślą o zrelaksowaniu mogą mieć pozytywny wpływ na użytkownika. Rozwijają wyobraźnię, refleks czy umiejętność logicznego myślenia. Chociażby z tego powodu tytułów dla dzieci i młodzieży nie powinieneś traktować jak zagrożenie. Poniżej znajdziesz gry dla chłopaków, które będą odpowiednie w zależności od ich wielu i możliwości.
PEGI – klasyfikacja, która ma znaczenie
Nie każdy rodzic zna wszystkie dostępne na rynku gry. To naturalne. Dlatego warto wybierać je, zwracając uwagę na tak zwaną kategorię PEGI. To europejski system oceniania gier komputerowych, którego oznaczenie widnieje na wszystkich oficjalnie wydawanych tytułach. Produkcje oznaczone „3” na etykiecie przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. roku życia. Kolejnymi progami są: 7, 12 i 18 lat. Choć sam system – co oczywiste – nie jest doskonały, podczas wyboru gry dla dziecka może okazać się nieocenionym pomocnikiem. Koniecznie zwracaj uwagę na oznaczenia znajdująca się na opakowaniu!
Gry dla przedszkolaków (PEGI 3)
Produkcje skierowane do najmłodszych, czyli nawet trzylatków, najczęściej powstają na podstawie popularnych bajek. To najczęściej proste gry, które mają na celu wykonywanie podstawowych czynności: układanie klocków, dobieranie kolorów, wskazywanie jednakowych elementów itp. Mają one rozwijać, ale również zapewniać rozrywkę. Rozgrywka często stworzona jest z wykorzystaniem prostej, rysunkowej grafiki. Produkcje są barwne i mają bogate udźwiękowienie. Zatrzymać kilkulatka na dłużej przy jednej aktywności to duża sztuka!
Wybierając tytuł sugeruj się oznaczeniem PEGI, ale również tym, czy twojemu dziecku spodoba się dany tytuł. Zwróć uwagę, jakie aktywności oferuje. Pamiętaj, że tak małe dzieci nie powinny spędzać przed ekranem telewizora czy komputera zbyt długiego czasu. Kilku, maksymalnie kilkunastominutowe sesje w zupełności wystarczą. Poniżej znajdziesz gry dla chłopaków, które mogą zainteresować już trzyletniego chłopca:
- SpongeBob SquarePants: Cosmic Shake;
- Hotel Transylvania: Scary-Tale Adventures;
- Smerfy: Misja Złoliść;
- Spyro Reignited Trilogy;
- Mario Party Superstars;
- Psi Patrol – seria gier.
Gry dla uczniów klas 1-5 (PEGI 7)
Chłopcy powyżej siódmego roku życia mogą przed ekranem spędzić już więcej czasu, choć nadal twoim obowiązkiem będzie kontrolowanie, czy nie robią tego zbyt długo. Również rolą rodzica będzie wybranie odpowiednich gier. Dzieci w tym wieku rozpoczynają już naukę czytania i pisania, dlatego będą w stanie grać w bardziej złożone tytuły. Warto wybierać takie, które wraz z aspektem rozrywkowym, niosą również ten edukacyjny. Gry dla chłopców w szkole podstawowej często związane są z popularnymi filmami oraz animacjami.
Gry przeznaczone dla dzieci powinny przede wszystkim nie zawierać treści nieodpowiednich, takich jak przemoc czy wulgarny język. Oznaczenie PEGI pozwoli ci odsiać nieodpowiednie tytuły. Jednocześnie warto, żebyś zapoznał się z zasadami danej gry, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Pomocny może okazać się internet, gdzie dostępne są wszystkie informacje wprost od producenta.
Gry dla chłopaków powyżej 7. roku życia – kilka propozycji:
- Minecraft;
- Sonic Colours Ultimate;
- LEGO Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy;
- LEGO Harry Potter: Collection;
- Animal Crossing: New Horizons;
- Hotel Transylvania: Scary-Tale Adventures.
Starsze dzieci – najlepszy gry dla chłopaków (PEGI 12)
Najlepsze gry dla chłopaków powyżej 12. roku życia? Wybór tytułów dla starszych dzieci jest ogromny. Ale również sprawia, że łatwo o popełnienie błędu podczas podejmowania decyzji o zakupie. Warto więc bardzo uważnie sprawdzać, jakie treści zaoferowali twórcy. Poniżej kilka interesujących tytułów (w tym gry online):
- Seria gier piłkarskich – FIFA;
- The Legend of Zelda;
- Tony Hawk’s Pro Skater;
- Fortnite;
- The Sims 4.
Wybór jest naprawdę duży. Wśród dostępnych tytułów PEGI 12 znajdują się choćby super gry wyścigowe oraz sportowe. Są proste produkcje FPP oraz FPS. W tym przedziale wiekowym duża część produkcji stawia niestety przede wszystkim na rozrywkę, zapominając jednocześnie o aspekcie edukacyjnym. Wiele tytuł cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nastolatków, którzy namawiają do rozpoczęcia przygody swoich rówieśników. Warto kontrolować, w co gra twoje dziecko i upewnić się, czy dany tytuł faktycznie dopasowany jest do jego wieku. No i oczywiście, czy nie spędza przy nim zbyt dużo czasu.
Choć podział na płeć wśród graczy jest umowy, na pewno gry dla chłopaków to przede wszystkim tytuły sportowe, ale również akcji oraz strategiczne. Nastolatkowie dużo chętniej sięgają po produkcje online, a także darmowe gry, których na rynku nie brakuje. Jak już zostało wspomniane, tytuły powinny być dostosowane do wieku odbiorcy, a zadaniem rodzica jest upewnienie się, czy wybrana przez dziecko produkcja jest dla niego odpowiednia. Najlepsze gry dla chłopców to takie, które zapewniają rozrywkę, ale również edukują oraz rozwijają.